Jak si splnit svůj sen a stát se pirátem v roli opičáka Sama

Sam: The Pirate MonkeyNávod na poměrně jednoduchou adventurku Sam: The Pirate Monkey může pomoci všem zoufalcům během případného záseku. V žádném případě ho však nečtěte, pokud to opravdu (ale opravdu) není nutné, neboť si tak můžet pokazit případný zážitek a zábavu ze hry, stejně jako ten nepopsatelný pocit dobrodruha, který nakonec na všechno přišel vlastně zcela sám.

Autor sice v přiloženém souboru upozorňuje, že pokud budete mít nějaké problémy se spouštěním hry, tak na jeho domovské stránce můžete vyzzkoušet i verzi pro DOS, ale u mě se na standardní konfiguraci žádné větší potíže neobjevily. Pouze když jsem postupoval příběhem velmi nestandardně, tak na to hra asi nebyla zcela připravena a jednou mi nečekaně spadla (patrně kvůli nějaké skriptovací chybě). Celým návodem se však bude linout jedna základní poučka - když nevíte co a jak dál, tak se určitě zeptejte leoparda.

Poté co pozorně zhlédnete intro, můžete začít postupně prozkoumávat jednotlivé herní lokace. Jak už víte z naší recenze, tak si Sam musí nejprve opatřit pirátský šátek a ukázat se v něm leopardovi, aby mu tím dokázal, že to myslí s pirátstvím opravdu vážně a je připraven na další úkoly. Žádný pirát se totiž podle leoparda neobejde bez pořádného pirátského šátku a je tedy nezbytně nutné si nějaký obstarat. Leopard v tom však Sama naštěstí nenechá samotného a poradí mu, ať zkusí třeba nalézt nějakého mrtvého piráta. Před odchodem z lokace si ještě zkuste prohlédnout a vlézt do včelího úlu ve stromě, neboť leopard pak Samovi poradí, že včely nesnášejí kokosové mléko a bez něj by tam tedy určitě lézt neměl. Jděte od leoparda směrem doleva a vrátíte se tak ke své mámě, která sedí pod kokosovou palmou a nadále nejeví žádný zájem o Samovy touhy. Odtud můžete vyrazit do dalších tří směrů. Pokud půjdete ještě jednou doleva, tak zde naleznete mrtvého piráta Billa, který se už začíná na sluníčku pomalu rozkládat. Promluvte si s mravenci, kteří žijí ve starém suchém stromě a Sam se jich zeptá, proč ještě tělo piráta nesnědli. Mravenci si však postěžují, že jim pirát moc nechutná. Nyní je však důležité, že si od mrtvého piráta můžete vzít jeho šátek, který mu po smrti už asi moc chybět nebude. Opičák si ho okamžitě automaticky nasadí na hlavu a můžete hrdě vyrazit pro další úkol k leopardovi.

Nečekaný strážce pirátského meče, který ho samozřejmě nechce Samovi jen tak vydat.

Po velmi jednoduchém získání šátku už ale přichází úkol pro zkušené adventuristy - přinést meč z Jeskyně zla, což se však komplikuje i tím, že máma nechce Sama pustit ani k jeskyni, která leží na sever od ní v hluboké džungli. Pokud tam Sam zkusí jít, tak mu to máma ihned zakáže. Jděte tedy nejdříve na jih a seberte ze země veslo, se kterým se vraťte k mámě. Když nechce máma Sama pustit do džungle, tak bude bohužel nutné použít přiměřeného násilí. Nemyslím tím praštit opičí mámu rovnou pádlem, ale stačí pouze shodit pádlem kokosový ořech rostoucí na palmě nad ní. Kokos samozřejmě spadne přímo na její hlavu, čímž je zneškodněna a na nějaký čas to umožní Samovi výlety do džungle. Vzhledem k inventáři, který je stavěn jen na jeden předmět, je však třeba nejdříve odnést pádlo zpátky k loďce, položit ho tam (použít pádlo na loď) a poté už můžete směle vyrazit do džungle vstříc novým dobrodružstvím.

Vchod do Jeskyně zla hlídají tři opičí strážci, kterých se pochopitelně musíte zbavit. Můžete bez obav zkusit do jeskyně vejít, ale nepůjde to. Každý ze strážců má jedno slabé citlivé místo a této jeho slabosti je třeba využít. První opice nesmí vidět zlo (má zakryté oči), druhá nesmí slyšet zlo (má zakryté uši) a třetí nesmí mluvit o zlu (má zakrytou pusu). Sam tedy musí nalézt (vymyslet) pro každou z nich nějakou zlou věc, kterou strážci nesmí vidět/slyšet/říkat. Postupovat dál můžete nelineárně v téměř libovolném pořadí:

1) Vzpomeňte si, co říkal leopard o kokosovém mléku, seberte kokos, který uspal Samovu mámu a jděte s ním k loďce. Tam ho rozbijte o velký šedivý kámen. Kokos rázem praskne a celého opičáka postříká kokosovým mlékem. Teď už se tedy může Sam vrátit ke včelímu úlu (u leoparda), a dokonce do něj bez obav vlézt a získat tak trochu medu (pravým tlačítkem kliknout na roj včel), neboť na něj včely kvůli kokosovému mléku nezaútočí. Medem je poté třeba trochu zapatlat rozkládající se tělo piráta Billa, aby si na něm mravenci mohli pěkně pochutnat. Potom už stačí vzít jeho ohlodanou lebku a donést ji ukázat prvnímu opičímu strážci, který nesmí vidět žádné zlo. Pirátská lebka ho samozřejmě vyděsí a strážce zmizí.

2) Z uschlého stromu s mravenci je možné ulomit dutou větev (čehož jsem si původně vůbec nevšiml), kterou lze použít jako lesní roh vydávající tajuplné “zlé” zvuky. Stačí s ním tyto zvuky jen chvilku vyluzovat před druhou opicí, která nesmí slyšet zlo, aby sama od sebe zmizela. Po zahrání se také tento hudební nástroj rozpadne (asi mocné fouknutí) a Samovi z něj zůstane jen jedna ostrá dřevěná tříska.

3) Poškádlete touto třískou třetí opici, která nesmí říkat nic zlého. Napoprvé se ještě ovládne, ale když ji píchnete podruhé, začne nadávat tak sprostě a zle, až najednou zmizí.

Strážci jsou tedy zlikvidováni a můžete konečně vyrazit přímo do Jeskyně zla, kde Sama čeká nové překvapení, když zjistí, že meč v jeskyni hlídá ještě starý had, o kterém se mu leopard nějak zapomněl zmínit. Můžete si s hadem promluvit, ale odmítne meč vydat. Je čas dojít se zeptat na nečekaného strážce moudrého leoparda. Ten je sice také překvapen, že starý hadí strážce ještě žije, ale poradí alespoň Samovi, aby ho držel něčím v šachu (od sebe). Dojděte si tedy opět k lodi pro pádlo a použijte ho v jeskyni na hada. Dobrovolně se vzdá a Sam může sebrat hledaný meč a odnést ho k leopardovi, který má pro něj poslední dva úkoly - je třeba rozdělat oheň a najít nějakou loď, aby mohl Sam vyrazit na moře (tu už jste nalezli). Oheň sice Sam jako opice dosud v životě nepotřeboval, ale leopard mu vysvětlí, že je potřebný pro vysílání pirátských kouřových signálů. A ohledně způsobu rozdělání ohně má leopard dvě rady. Buď máte použít kombinace sluníčka a nějaké lupy (sklíčka), kterou obvykle správní piráti nosívají u sebe, nebo můžete zkusit tření prutu o vyschlou kůru, což je sice nepoměrně delší způsob, ale podle leoparda už se to také někdy někomu povedlo.

Správný adventurní konec - příjezd pirátů doprovází mrtvola (kostra) a požár.

Nejprve je třeba dojít opět k lodi a odložit si zde pracně získaný meč, aby měl Sam prázdný inventář a mohl dále adventuřit. Pro rozdělání ohně využijete pochopitelně ten jednodušší způsob a po prohledání pirátských ostatků seberte z kapsy lupu. Suché dřevo také není třeba dlouho hledat, i když bohužel nezbývá nic jiného než vypálit mravencům (dřívější pomocníci) domov. Použijte tedy lupu na suchý strom s mravenci, který začne pomalu doutnat, a po úprku mravenců i pořádně hořet. Vlastně je to takový první pirátský čin. Vzniklý kouřový signál zachytí nedaleká pirátská loď a připluje blíže k pevnině. Teď už si Sam musí jen nastoupit do loďky, kde má připravený meč a vyrazit vstříc pirátům a novým dobrodružstvím.

Hra končí a zbývá už jen vítězoslavně sledovat závěrečnou animaci, jak Sam rychle pádluje směrem k pirátské lodi. Když piráti zjistí, že má na sobě Billův šátek a jeho lupu a patrně ho tedy zabil, tak Sama s obdivem přijmou za jednoho z nich, i když je to jen opice. Samovi se tím splnil jeho velký sen a stává se z něj opičí pirát. Není to však úplný konec hry a pokud máte třeba ještě chvíli čas a počkáte si u závěrečných titulků, docela se pobavíte. S autorem hry se zde totiž budete dohadovat, kdo má hru ukončit dříve - autor, nebo hráč? Užijete si tak i několika vtipných replik a narážek, zda opravdu nemáte nic užitečnějšího na práci, ale nakonec při troše trpělivosti zvítězíte i v této minihře.

Comments are closed.