Podrobné řešení záhady vraždící smradlavé opice

Ben Jordan: Paranormal Investigator Case 1 - In Search of the Skunk ApeAčkoliv je první případ vyšetřovatele paranormálních jevů Ben Jordana - In Search of the Skunk Ape - poměrně jednoduchou adventurou, přesto si zaslouží alespoň stručný návod. Stačí totiž jen malá chvilka nepozornosti, či nepochopení některých anglických slovíček a můžete se během pátrání po vraždící smradlavé opici velmi rychle ztratit.

Ve hře je obsažen zajímavý hodnotící systém, kdy během hraní vidíte již získané adventurní body z celkového počtu, který je potřeba získat do konce hry. Postupné sbírání bodů se tak podobá starým klasickým adventurám a pomáhá také hráčům v získání přehledu o celkové délce hry. Pro dosažení plného počtu bodů, což je samozřejmě výzvou každého fanouška adventur, je pak třeba nejen mluvit s každou postavou o všech tématech, a v některých případech klidně i vícekrát za sebou, ale zkoušet i různé možnosti využití získaných předmětů. První díl Benových dobrodružství však nemůžete dokončit bez plného počtu bodů, neboť všechny bodované situace jsou pro dokončení hry povinné.

Na úvodní obrazovce prvního dobrodružství paranormálního detektiva Ben Jordana vidíte základní herní možnosti.

Poté co Bena stručně uvítá ranger Ernie v kanceláři floridského národního parku Everglades, ihned ho také upozorní, že rangera, který Bena původně zavolal, už smradlavá opice nedávno zabila. Pořádně si s Erniem ještě promluvte a dozvíte se, že zde pracuje již 30 let a další spoustu zajímavých informací. Ernie také podrobně vysvětlí, proč dostala opice přízvisko “smradlavá”, a že ji lze díky tomu dobře stopovat (5). Popíše celkem podrobně způsob vraždění (zlámané kosti, rozbitá hlava, vytržená játra) a prozradí i dosavadní počet obětí (pět), z toho tří rangerů a dvou turistů (5). Zmíní se i o tom, že tuto tajemnou příšeru zatím nikdo živý nespatřil a neexistuje tedy ani její popis, ale vždy jsou nalezeny na místě činu pouze její stopy a smrad (5). Prohodíte i několik ekologických zdvořilostí o ochraně lesů v parku a Ernie nakonec ještě prozradí, kde všude se můžete v okolí porozhlédnout (návštěvnické centrum a paseka) a že se všichni rangeři bojí cokoliv podniknout, snad kromě pověrčivého Ricka, kterého můžete nalézt někde venku (2).

Prozkoumejte ještě pozorně kancelář strážců parku a seberte ze šuplíku brožurku (2), kde jsou nejen propagační texty a obrázky o národním parku, ale i o jeho zaměstnancích. Zejména pak fotka paní recepční z informačního centra, která je zachycena na slavnosti jak krájí velkým nožem nějaké jídlo, se bude Benovi později hodit. Z ledničky vezměte také již postarší a nevábně vypadající játrový sendvič (2), který určitě nikomu chybět nebude, a poté už můžete vyrazit za Rickem. Naleznete ho venku před kanceláří a ihned s ním promluvte o tom, že se chcete jít utábořit do lesa a pátrat po smradlavé opici. Rick má však jednu zásadní podmínku, aby mohl vyrazit na nebezpečnou cestu. Potřebuje nějaký ochranný amulet proti opicím, neboť Benova puška mu nepřipadá jako dostatečná ochrana před touto tajemnou příšerou. Amulet musí být vyroben z nějakého zemského reliktu a chlupů smradlavé opice (3).

Nezapomeňte zajít i na mýtinu, která je zde však vcelku nenápadně ukryta - musíte vyrazit přímo na sever.

Pro získání zemského reliktu zajděte do informačního centra národního parku, kde si pozorně prohlédněte fotky na zdi a pravou z nich si vezměte (3). Je na ní zachycena zakladatelka národního parku Marjorie Stoneman Douglasová sedící s knihou v pohodlném křesle. Promluvte si se stojícím ekologickým aktivistou Lloyd Danielsem, který ve svém volném čase organizuje ekologické protesty na záchranu lesů a bytostně nesnáší, když je někdo nějak ohrožuje. Jde o velmi vtipný rozhovor, který sice není oceněn žádnými body a je určen spíše pro anglicky zdatnější, ale nepatrně naznačí další postup ve hře. Lloyd nevěří v existenci vraždící smradlavé opice, ale považuje vše za spiknutí, jehož cílem je snaha o vykácení lesů v parku.

Hledaná první část amuletu leží ve vitríně, kterou však hlídá neodbytná recepční. Po rozhovoru s ní však už budete vědět všechny podrobnosti o vybavení informačního centra - visících fotografiích, počítači i reliktech a zkamenělinách (prastaré zvířecí zuby nalezené na území parku) ve vitríně. Počítač pak umožňuje vytvořit návštěvníkům památeční fotku, kde se fiktivně setkají se samotnou zakladatelkou parku, a to zapůjčením některé z fotek visících na zdi, kterou je třeba v počítači naskenovat společně se svojí vlastní fotkou. Ben však raději naskenuje (malý otvor v dolní části počítače) fotku z brožury, kde je recepční s nožem na hostině(1) a poté také ze zdi sebranou fotku zakladatelky parku (1). Za vytvoření inkriminující fotografie, kde recepční napřahuje nůž k sedící zakladatelce parku, získáte dalších několik bodů (5). Tuto fotokoláž pak rozhodně ukažte Lloydovi (4), který si ihned půjde vyříkat s recepční, proč ohrožovala zakladatelku parku a milovnici lesů. Situaci využijte a seberte z vitríny prastarý žraločí zub (2), což je vlastně i hledaná první část budoucího ochranného amuletu.

Všimli jste si podezřele tmavého místa uprostřed jeskyně? Tak to určitě víte, že je to tajemná tmavá jáma, do které si Ben musí nějakým způsobem posvítit.

Druhou část amuletu získáte na nedaleké (od Lloyda jděte směrem na sever) mýtině, kde ihned ucítíte příšerný opičí smrad. Do křoví dejte jako návnadu játrový sendvič (3) a na chvíli z této lokace odejděte. Po návratu naleznete na zemi chlupy z mlsné smradlavé opice (4). Zkombinujte je v inventáři se žraločím zubem a hnedle máte připraven ochranný amulet pro Ricka (3). Prozatímní počet padesáti bodů také naznačuje, že jste se dostali již do poloviny hry. Dejte tedy Rickovi požadovaný amulet (7), aby se už dále nebál a mohl se vydat s Benem do lesa. Po celodenní cestě vyhledáte tábořiště, ale Rick je hlava děravá a protože zapomněl lampu s vařičem, takže bude třeba jít na dřevo, aby se mohlo večer opékat něco dobrého k jídlu. Ještě před odchodem na dřevo si s Rickem promluvte, čímž od něj Ben pro jistotu dostane magnetický kompas (2), aby se v hlubokém lese neztratil. Rick se během hovoru také zmíní, že dělat rangera a trávit život v přírodě je pro něj vysněnou prací.

Dřevo na táborák běžte hledat směrem nalevo, kde určitě nepřehlédnete suchý klacek před tmavou jeskyní (2). Klidně vejděte do jeskyně a podle smradu ihned zjistíte, že zde určitě obvykle přebývá hledaná vraždící opice. Na zemi se povalují lidské kosti a napravo je i kaluž krve. Všimněte si však zejména tmavé skvrny uprostřed jeskyně. Jak zjistíte po prozkoumání, jde vlasně o tmavou a hlubokou jámu. Potřebujete tedy rozdělat oheň, neboť zvědavost je příliš velká a určitě chcete také nahlédnou do jámy a zjistit, co (kdo) je dole. Položte na zem suchý klacek (5) a křesáním kompasu o stěnu jeskyně (3) ho zapálíte. Poté ho seberte a vhoďte do tmavé jámy. Osvětlená díra odhalí nikoliv očekávanou smradlavou opici, ale skrýš kokainu (15).

Smradlavá opice byla konečně objevena. Situace na obrázku sice vypadá, že byla také chycena a zneškodněna, ale Ben bohužel neumí dělat pravé a funkční ochranné amulety.

Po tomto objevu se automaticky vracíte k Rickovi a vše mu oznámíte. Protože je však už noc, necháte další řešení zajímavého objevu na ráno a povídáte si s Rickem u ohně, jakže se to vlastně stal rangerem. Jeho otec (lékař) totiž původně chtěl, aby šel Rick v jeho stopách, a když se stal rangerem, tak ho kvůli tomu vyhnal z domova. Ben jde poté spát a nasleduje napínavá scéna, kdy se v noci probouzí sám ve stanu a bez své pušky. Hledat Ricka můžete pochopitelně pouze nalevo před jeskyní… Tam už je však také smradlavá opice. Rick na ní míří Benovou puškou a během hovoru s Benem se projeví jeho opravdové smýšlení. Práce rangera ho totiž nikdy pořádně nebavila (protivní ekologové, věčné horko, komáři a těžká práce v přírodě), a proto chce teď chytit tajemnou příšeru, čímž by si vydělal nějaké peníze, stal se slavným a užil si tak ještě pořádně života. Bohužel však Ben neumí dělat moc dobře ochranné amulety, neboť opice během rychlého útoku utrhne Rickovi hlavu a sám Ben zděšením omdlévá.

Naštěstí však nebyl Ben smradlavou opicí ihned zabit, ale pouze odtažen k chalupě, kde bude nakonec celá záhada vysvětlena. V pozadí vraždící příšery je totiž mladý narkoman a šílenec Jed Johnson, který opici ovládá pomocí speciálního elektronického náramku, aby mu hlídala pašované drogy. A na každého, kdo se k ukrytým drogám v jeskyni jen přiblíží, vypouští smradlavou opici s cílem zabít nezvané návštěvníky. Bena však ušetřil, aby si vychutnal jeho smrt a mohl si s ním jako se známým detektivem ještě promluvit, což je však klasická chyba všech padouchů. Ben totiž neočekává nic dobrého a stihne ještě rychle vběhnout do domu a uzavřít se zde alespoň na chvíli před vraždící příšerou.

Zlosyn je však nakonec po zásluze a velmi efektním způsobem potrestán.

Smradlavá opice začíná bušit na dveře a dobývat se dovnitř, zatímco uvnitř domu Ben nachází pouze lampu, okno (opici zatím nenapadlo tudy vlézt), gauč a televizi. Prozkoumejte tedy gauč a naleznete televizní ovladač (2). Sice teď asi není vhodná chvíle na sledování televize, ale přesto ji ovladačem zapněte (4). Zjistíte totiž, že pomocí této neobvyklé televize je smradlavá opice ovládána. Ben ji sice ovládat neumí, ale stačí položit na televizi magnetický kompas (10), aby se opice zcela pomátla a utrhla venku hlavu svému původnímu veliteli Jedovi. Po této scéně se už jen automaticky vracíte zpět do ústředí strážců parku a užívate si zasloužených díků (a vydělaných peněz) od Ernieho, čímž vlastně celý případ končí.

Ale stejně jako tomu bývá u seriálu Akta X, i zde na konci příběhu zbývá prostor na spekulace, v tomto případě např. otázka, co se stalo se smradlavou opicí…

Comments are closed.